طلاق توافقی در تهران و کرج
 • 1399/12/20
 • هادی مهدوی

طلاق توافقی چیست؟

با توجه به مطلب انواع طلاق که در سایت منتشر شد دانستید که هر طلاق شامل قوانین و مقررات خودش می باشد و طلاق توافقی یکی از ساده ترین روش های طلاق در سال های اخیر بین زوجین می باشد.

به طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که در آن هر دو طرف با رضایت می دهند که از یکدیگر جدا بشوند و در این میان بر سر مسائل:

 1. گرفتن حضانت فرزند یا فرزندان
 2. مهریه
 3. جهیزینه
 4. نفقه
 5. ملاقات فرزندان 

به توافق میرسند و دادگاه هم این توافق را از جانب هر دو نفر پذیرفته و رای خود را صادر می نماید. بدین معنی که مثلا زوجه شرط میگذارد که اگر زوج با درخواست طلاق توافقی موافقت نماید مهریه خود را می بخشد یا حتی بخشی از مهریه را بذل می کند و معمولا در این نوع طلاق هر دو طرف به طریقی با هم به توافق می رسند.

 

اگر برای انجام طاق به وکلای و مشاوران موسسه حقوقی مستشار رجوع کنید مراحلی که باید برای دادن وکالت انجام دهید به شرح زیر می باشد:

 • پرسش و پاسخ برای مشخص شدن شرایط طلاق
 • تنظیم صورت جلسه رسمی
 • بازخوانی صورت جلسه توسط زوجین
 • گرفتن وکالت برای انجام امور حقوقی
 • ارائه صورتجلسه به دادگاه خانواده
 • پیگیری درخواست تا به نتیجه رسیدن و گرفتن گواهی عدم سازش (طلاق) بر اساس شروط زوجین

 

طلاق توافقی چقدر طول میکشد؟

مدت زمان طلاق توافقی پس ماه آذر سال 1397 شامل دستخوش تغییرات زیادی شده است و اگر زوجی بخواهند که خودشان مراحل طلاق را طی نمایند در ابتدا نیاز دارند وارد سامانه مربوطه طلاق یعنی سامانه نوبت دهی طلاق که با نام دیگری همچون سامانه تصمیم مراجعه نمایند و اطلاعات خواسته شده را به دقت پر نمایند و سپس در مرحله بعد باید یکی از مراکز مشاوره بهزیستی (غربالگری) طلاق توافقی را انتخاب نمایند کار اصلی این مراکز ثبت دلایل طلاق و بررسی و صحت اطلاعات پر شده در سامانه تصمیم می باشد و پس از این مرحله زوجین به مراکز مشاوره فرستاده می شوند.

جلسات مشاوره به طور میانگین یک تا پنج جلسه می باشد و حدودا یک ماه نیم زمان (45 روز) می برد البته این نکته هم باید ذکر شود که تعداد این جلسات بسته به شرایط زوجین می تواند کاملا متفاوت باشد و اگر تمام جلسات مشاوره طی شد و کاماکان هر دو نفر بر درخواست طلاق خود پافشاری میکنند نیاز است که پس از پایان جلسات گواهی عدم انصراف از طلاق را بگیرند و سپس درخواست آنها در دفاتر الکترونیکی قضایی ثبت و در انتها به دادگاه خانواده ارسال می شود.

نکته: زمانی که گواهی عدم سازش یا طلاق ثبت شد حداکثر زوجین تا 3 ماه زمان دارند که با مراجعه به دفاتر رسمی طلاق، طلاق خود را ثبت نمایند

نکته: وکلای حرفه ای مستشار می توانند درخواست طلاق را در حدود 10 الی 20 روز انجام بدهند برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید: 45403-021

نکته: ثبت درخواست طلاق در دفترخانه حتما پس از رای دادگاه انجام میشود پس از مراجعه بدون رای دادگاه به دفترخانه های طلاق خودداری نماید.

 

چطور می توان مراحل طلاق توافقی بدون حضور زوجین پیش برد؟

اگر درخواست طلاق فقط از طرف مرد یا فقط از طرف زن باشد به آن طلاق یک طرفه می گویند و در تهران در این نوع طلاق یعنی طلاق یک طرفه را جز طلاق توافقی می شناسند و مثلا اگر یکی از دو طرف به هر دلیلی نخواهد در مشاوره شرکت نماید طلاق یک طرفه خوانده میشود و قابل تبدیل به طلاق توافقی می باشد و شرایط طلاق هر دو به دادگاه گفته میشود و دادگاه هم طبق شرایطی که زن و مرد با هم گذاشتند رای خود را می دهد و درخواست طلاق به راحتی ثبت می شود.

 

با توجه به مرحله قبل آیا حضور زن و مرد لازم است؟

میتوان گفت که تنها یکبار برای دادن وکالت به وکیل موسسه حقوقی مستشار حضور طرفین لازم است و پس از آن این مراحل توسط وکیل مربوطه پیگیری می شود و برای ثبت نام در سامانه ثنا نیاز است طرفین به دفاتر الکترونیک قضایی مراجعه نمایند و اگر هم که این کار قبلا توسط زوجین انجام شده است که این مرحله هم نیازی نیست و وکیل موسسه مستشار کار شما را تا به نتیجه رسیدن آن پیگیری می نماید.

نکته: در صورتی که زوجه هنوز دوشیزه ( باکره) باشد لازم است که برای ثبت آن به پزشکی قانونی مراجعه نماید و اگر هم که نبودن لازم است که در سریعترین زمان آزمایش بارداری را انجام بدهند.

نکته: در تهران آزمایشگاه ها در خود شعب دادگاه خانواده قرار دارد که به راحتی برای انجام ازمایش خون میتوان به آنجا مراجعه نمایند و به دلیل شرایط کرونا که در کشور وجود دارد معمولا جواب آزمایش پس از ثبت طلاق در دفاتر رسمی طلاق داده میشود و میتوان گفت که دیگر نیازی به حضور هیچ کدام از دو طرف نمی باشد.

 

قوانین طلاق در سال 1399 چیست؟

تمام مطالبی که شما تا این لحظه مطالعه کرده اید کاملا به طبق آخرین بخشنامه ها می باشد و اگر هر گونه سوال یا نیاز به مشاوره حقوقی داشتید کافی است که با موسسه تماس بگیرید: 45403-021

 

مدارک لازم جهت انجام طلاق توافقی

عقد نامه

اگر عقدنامه به هر علتی نداشتید به راحتی کافی است که به دفترخانه ای که در آن عقد شما ثبت شده مراجعه نماید و درخواست صدور مجدد یا گواهی آن را بدهید.

شناسنامه

در صورتی که شناسنامه گم شده بود یا در دسترس نبود تنها با کد ملی میتوانید در خواست طلاق توافقی را داشته باشید

نکته: اگر وکیل داشته باشید در مراحل طلاق توافقی نیازی نیست که حضور پیدا نماید

نکته: در هر مرحله قبل از صدور رای نهایی به آسانی می توانید درخواست طلاق توافقی را باطل نمایید و کار متوقف می شود.

نکته: در صورتی که مرد به دفترخانه برای ثبت رسمی طلاق مراجعه نکند طلاق نمی تواند ثبت شود مگر این که همسر وی در دادگاه حق طلاق را از مرد گرفته باشد.

نکته: اگر در دادگاه رای طلاق توافقی صادر شد مرد میتواند حتی اگر همسر او منصرف شده باشد به آسانی درخواست طلاق را ثبت نماید و زن میتواند در مدت عده یعنی 3 ظهر بعد از این که طلاق به صورت رسمی ثبت شده درخواست مطالبات مهریه، نفقه نماید. و اگر میخواهید زن این حق را نداشته باشد در همان جلسه دادگاه می توانید درخواست بدید که حق برگشت به بذل از زن گرفته شود

 

آیا در طلاق توافقی امکان پاک کردن طلاق از شناسنامه می باشد؟

می توان گفت در صورتی که زوجه هنوز دوشیزه باشد این امر با صدور المثنی شناسنامه امکان پذیر می باشد

در صورت نیاز به مشاوره حقوقی می توانید با کادر وکلای ما تماس حاصل نماید: 45403-021

 

توافق نامه طلاق توافقی چیست؟

توافق نامه طلاق توافقی شرط و شروطی است که هر یک از طرفین آن را قبول دارد و به دادگاه ارائه می شود و رای طلاق توافقی بر اساس آن صادر می شود ولی اگر قبل از صادر شدن رای هر یک از طرفین پشیمان بشوند حتی اگر توافق نامه مکتوب و با حضور شاهدان نوشته شده باشد هیچ گونه ارزش قانونی نخواهد داشت و عملا بلا اثر می شود پس تا قفل از رای نهایی به راحتی می توانید توافقنامه به صورت کامل باطل نمایید.

نکته: دادگاه خانواده فقط توافق نامه هایی را قبول دارد که مربوط به خود زن و مرد می شوند و مثلا اگر زن و مرد زمینی داشته باشند که به نام هر دو آن ها می باشد دادگاه خانواده رای خود را برای این موضوع صادر نخواهد کرد چون مربوط به دادگاه خانواده نمی شود و زوجین می توانند روی این موضوعات توافق کتبی انجام بدهند.

 

مشاوره اجباری طلاق توافقی چیست؟

همان طور که در قبل ذکر شد بعد از ثبت اطلاعات در سامانه تصمیم به نشانی www.zaman.behzisti.net  قبل از انجام مراحل طلاق لازم است که هر دو طرف به مشاوره های مشخص شده از طرف دولت رجوع نمایند و در سامانه تصمیم زمان و مکان مشاوره با انتخاب خود طرفین مشخص می شود.

نکته: اگر برای ثبت درخواست طلاق توافقی از وکیل موسسه مستشار کمک بگیرید بدون انجام مشاوره می توانید به آسانی به درخواست طلاق توافقی خود برسید.

 

طلاق توافقی برای ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می کنند امکان پذیر است؟

بله این امر امکان پذیر است. اگر هر دو یا یکی از طرفین خارج از ایران باشد باید به سفارت ایران در آن کشور مراجعه نماید و درخواست وکالت خود را از طریق سفارت ایران به وکیل بدهد تا مدارک لازم به وکیل برسد و پس از آن وکیل درخواست را پیگیری می نماید و در انتها آن را در دفتر رسمی طلاق در صورتی که وکالت این بخش را هم داشته باشد ثبت می نماید.

نکته: برای انجام طلاق توافقی در خارج از کشور سفارت ایران یا کنسولگری ایران شخص را به سامانه ای به نام سامانه تاک ارجاع می دهد ولی ما توصیه میکنیم که موارد زیر را حتما در متن وکالت نامه قید نمایید:

 • حق اعتراض به رای در دادگاه تجدید نظر
 • وکالت در امور و قبول کردن بذل
 • وکالت برای گرفتن یا واگذاری حضانت فرزند یا حضانت فرزندان

در وکالت نامه مرد بهتر است ذکر شود وکیل وکالت داد که کل پرداخت مهریه را قبول نماید و اگر زوجه بخواهد مهریه ببخشد باید در متن وکالت نامه زوجه (زن) حتما ذکر شود که وکیل وکالت دارد کل مهریه را ببخشد (بذل) نماید به همین ترتیب مثلا میتوان ذکر کرد وکالت به وکیل برای بخشیدن نصف مهریه (از جانب زن)  یا وکالت به وکیل برای قبول کردن نصف مهریه (از جانب مرد) و به طور خلاصه هر قدر که میخواهید به صورت مکتوب به وکیل وکالت را بدهید.

 

وکالت طلاق یا حق طلاق

این مورد هم باید هنگام وکالت در متن وکالت ذکر شود تا وکیل بتواند کار درخواست طلاق توافقی بدون نیاز به حضور زوجین به راحتی به صورت رسمی ثبت نماید

 

در طلاق توافقی حضانت فرزندان بر عهده کیست؟

این امر به توافق طرفین که در توافق نامه نوشته شده است برمی گردد و دختران 9 ساله به بالا و پسران 15 ساله به بالا از حق حضانت خارج هستند.

اگر بعد از مدتی برای بعد از دادن حضانت فرزند هر یک از طرفین پشیمان شود و به دادگاه مراجعه نماید دادگاه بدون این که در نظر بگیرد که در توافقنامه چی ذکر شده است در اولویت مصلحت و شرایط فرزند را در نظر خواهد گرفت و می تواند به راحتی توافقنامه حضانت را در نظر نگیرد. • اشتراک در: